Karta Charakterystyki (KCh)
Co to jest karta charakterystyki?
Karta charakterystyki informuje użytkownika odnośnie stosowania niezbędnych środków związanych z ochroną zdrowia ludzkiego i bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz ochroną środowiska. Zawiera informacje dotyczące bezpiecznego magazynowania substancji lub mieszaniny, postępowania z nią oraz jej usuwania.
Informowanie o zagrożeniach w karcie charakterystyki odbywa się za pomocą systemu GHS, którego przepisy zostały zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 1272/2008 (CLP).
Kto może przygotowywać karty charakterystyki?
Karta charakterystyki powinna być przygotowana przez tzw. „kompetentną osobę”. Poradnik ECHA wyjaśnia ten termin następująco: „chodzi o osobę, pewną liczbę osób lub koordynatora grupy posiadającego/posiadających z racji odbytego szkolenia, doświadczenia i kształcenia ustawicznego wiedzę wystarczającą, aby sporządzić stosowne sekcje karty charakterystyki lub całą kartę charakterystyki.”
Język
Karta charakterystyki powinna być dostarczona w języku urzędowym kraju, w którym substancja lub mieszanina jest wprowadzana do obrotu.
Karta charakterystyki w Europie
Każdy producent, importer, dalszy użytkownik i dystrybutor musi zachować wszystkie wymagane informacje (włącznie z tymi znajdującymi się w karcie charakterystyki) związane z przepisami rozporządzenia REACH przez co najmniej 10 lat od ostatniej daty produkcji, importu, dostawy lub zastosowania substancji lub mieszaniny.
Od 1 stycznia 2023 na terenie krajów UE obowiązuje format karty charakterystyki zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/878 (aktualizacja Załącznika II do Rozporządzenia REACH).
Etykiety i opakowania
Ogólne zasady
Zgodnie z Rozporządzeniem CLP, etykiety muszą być trwale przytwierdzone do opakowania i czytelne, gdy produkt jest typowo ustawiony. Elementy etykiety, takie jak piktogramy ostrzegawcze, muszą być wyraźnie widoczne. Wszystkie informacje na etykiecie muszą być czytelne i trwałe. Jeśli informacje są już wyraźnie umieszczone na opakowaniu, osobna etykieta nie jest wymagana.
Etykieta dla mieszaniny zaklasyfikowanej jako stwarzająca zagrożenie
Etykieta musi zawierać dane dostawcy, nominalną ilość substancji lub mieszaniny, identyfikatory produktu, piktogramy, hasło ostrzegawcze, zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, środki ostrożności oraz inne informacje uzupełniające jeśli mają zastosowanie. Ponadto, może być również zawarty (jeżeli ma zastosowanie) Unikalny Identyfikator Postaci Użytkowej (UFI) zgodnie z załącznikiem VIII do rozporządzenia CLP.
Język
Etykieta musi być wykonana w języku urzędowym kraju, do którego substancja lub mieszanina jest wprowadzana do obrotu. Dostawca może przygotować wielojęzyczną etykietę lub osobne etykiety dla różnych krajów.
Opakowania dla mieszaniny zaklasyfikowanej jako stwarzająca zagrożenie
Zgodnie z Rozporządzeniem CLP, opakowania dla mieszanin stwarzających zagrożenie muszą być solidnie wykonane i zamknięte w taki sposób, by nie dopuścić do wydostania się substancji na zewnątrz. Materiały użyte do produkcji opakowania muszą być odporne na działanie zawartości i nie mogą reagować z substancjami wewnątrz. Opakowania muszą być wytrzymałe i szczelne, a ich zamknięcia powinny być zaprojektowane tak, aby można je było wielokrotnie otwierać i zamykać bez ryzyka wydostania się substancji na zewnątrz. Dodatkowo, opakowania te nie mogą przyciągać uwagi dzieci, nie mogą być mylone z opakowaniami produktów spożywczych, pasz dla zwierząt lub produktów leczniczych lub kosmetycznych ani nie mogą wprowadzać konsumentów w błąd.
Mieszaniny dostarczane ogółowi społeczeństwa
Dla substancji i mieszanin dostępnych dla ogółu społeczeństwa, przepisy CLP wymagają zastosowania specjalnych zabezpieczeń, takich jak zamknięcia trudne do otwarcia przez dzieci (tzw. zamknięcia zabezpieczone przed dziećmi), wyczuwalne dotykiem ostrzeżenia o niebezpieczeństwie oraz specjalnie dostosowane opakowania dla płynnych detergentów do prania, w opakowaniach rozpuszczalnych do jednorazowego użycia.
Powiadomienia Ośrodków Zatruć (ang. Poison Centre Notification)
Rozporządzenie 2017/542 (Załącznik VIII do CLP) reguluje zasady zgłaszania mieszanin do ośrodków zatruć.
Importerzy i dalsi użytkownicy wprowadzający nowe mieszaniny na rynek muszą przestrzegać załącznika VIII do Rozporządzenia CLP od następujących dat:
- Mieszaniny do użytku konsumenckiego i profesjonalnego - od 1 stycznia 2021 r.
- Mieszaniny do zastosowania przemysłowego (nowe mieszaniny oraz już istniejące jeśli nie można skorzystać z okresu przejściowego) - od 1 stycznia 2024 r.
- Do 1 stycznia 2025 r. podmioty odpowiedzialne muszą przedłożyć zgłoszenia zgodnie z wymaganiami załącznika VIII dla wszystkich mieszanin (istniejących oraz nowych) wprowadzanych do obrotu.
Mieszaniny klasyfikowane jako niebezpieczne na podstawie skutków fizycznych lub/oraz działania na zdrowie muszą zostać zgłoszone przed wprowadzeniem ich do obrotu w państwie lub państwach członkowskich, zgodnie z wymogami Załącznika VIII do CLP. Informacje przekazuje się w języku lub językach kraju, w którym mieszanina jest wprowadzana do obrotu.
Każde zgłoszenie wymaga utworzenia specjalnego kodu alfanumerycznego, zwanego niepowtarzalnym identyfikatorem postaci czynnej (kod UFI). Kod UFI musi zostać umieszczony na etykiecie mieszaniny klasyfikowanej jako niebezpieczna na podstawie skutków fizycznych lub/oraz działania na zdrowie. W przypadku mieszanin, które nie są pakowane lub tych o zastosowaniu przemysłowym, kod UFI może alternatywnie zostać umieszczony w sekcji 1 karty charakterystyki.
Załącznik VIII dopuszcza grupowe przekazanie informacji jeśli mieszaniny mają zbliżony skład (z wyjątkiem określonych substancji zapachowych) oraz gdy mieszaniny są tak samo sklasyfikowane jako niebezpieczne ze względu na zagrożenia dla zdrowia lub/oraz na podstawie zagrożeń wynikających z ich właściwości fizykochemicznych.
Zgodnie z Załącznikiem VIII do CLP, dla mieszanin o zastosowaniu przemysłowym dozwolone jest ograniczone przekazywanie informacji, które wymaga podania numeru telefonu i adresu e-mail dostępnych 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu w celu szybkiego dostępu do dodatkowych informacji o mieszaninie.
Zgłaszanie do Wykazu Klasyfikacji i Oznakowania (ang. C&L Inventory Notification)
W przypadku produkcji lub importu substancji sklasyfikowanej jako niebezpieczna, niezależnie od ilości, taka substancję należy zgłosić do wykazu klasyfikacji i oznakowania (C&L inventory) w terminie miesiąca od wprowadzenia substancji do obrotu.
W przypadku importu mieszaniny zawierającej substancję sklasyfikowaną jako niebezpieczna w ilości przekraczającej odpowiednie stężenie graniczne, co skutkuje klasyfikacją całej mieszaniny jako niebezpieczna zgodnie z rozporządzeniem CLP, należy również zgłosić tę substancję do wykazu klasyfikacji i oznakowania (C&L inventory) w terminie miesiąca od wprowadzenia mieszaniny do obrotu.
Nie jest konieczne osobne zgłaszanie do wykazu C&L substancji, które już zostały zarejestrowane w ramach REACH, o ile wymagane informacje do zgłoszenia zostały już dostarczone w ramach dokumentacji rejestracyjnej REACH.
© 2024 Lib CSM. All Rights Reserved.